W naszej bibliotece możesz wypożyczyć książki o misiach i niedźwiadkach:
Zapraszamy!
Dziś na całym świecie obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Chyba każdy z nas miał kiedyś pluszową maskotkę, która była (lub jest) towarzyszem najważniejszych wydarzeń naszego dzieciństwa.
"Kubuś Puchatek", Krzyś Milne i jego ojciec - pisarz
Skąd wzięło się imię pluszaka z książki?
Historia Misia o Małym Rozumku zaczyna się wcale nie w Londynie, jak można by sądzić po narodowości autora nieśmiertelnych książek, lecz w maleńkiej osadzie prowincji Ontario o nazwie White River. W 1914 roku, gdy Kanadyjczycy odpowiedzieli na apel brytyjskiej Macierzy i zaciągali się do wojska, by na bitewnych polach Europy uczestniczyć w I wojnie światowej, szlakiem kolei Canadian Pacific ruszyły pociągi z rekrutami. A że podróż koleją przez Kanadę jest przedsięwzięciem długotrwałym, pociągi przystawały, dając pasażerom chwile na rozprostowanie kości. Jeden z nich przystanął właśnie w White River. Wśród żołnierzy, którzy wyszli na peron, był porucznik Harry Colebourn, weterynarz brytyjskiego pochodzenia, mieszkający w Winnipeg. Na peronie porucznik Colebourn zobaczył odpoczywającego trapera, u którego stóp bawił się mały niedźwiadek - baribal, osierocony właśnie przez matkę. Porucznik kupił misia za 20 dolarów, dał mu imię swego rodzinnego miasta "Winnipeg" i zabrał z wojskiem jako maskotkę jednostki.
W październiku 1914 r. niedźwiadek popłynął do Anglii z Drugą Kanadyjską Brygadą Piechoty. Gdy brygada musiała opuścić Anglię, udając się do Francji, miś maskotka, nazywany już zdrobniale "Winnie", został w londyńskim ZOO i stał się wkrótce ulubieńcem dzieci, a wśród nich małego Krzysia Milne. Więc właściwie rodowód Kubusia - zwłaszcza jego imienia - wywodzi się z Kanady! Dorosły już Krzyś napisał książkę o sobie. Opowiada w niej między innymi, jak w czasie wojny walczył na froncie. W tej wojnie, po tej samej stronie, co Anglicy, walczyli żołnierze z innych krajów, także z Polski. Musieli się uczyć języka angielskiego, by móc się wzajemnie porozumiewać. I wiecie, czym posługiwano się podczas tej nauki? Tekstami z książeczek o Kubusiu Puchatku. Żartowano później, że w ten sposób Puchatek przyczynił się do zwycięstwa Anglii i sprzymierzonych z nią państw w II wojnie światowej. |
W dziale książek dla dzieci w nowojorskiej bibliotece publicznej, stoją na półkach zniszczone zabawki Krzysia, te same, które były natchnieniem i wzorem ilustratora książki, Ernesta Sheparda.
Kubuś Puchatek w kulturze
W 1997 roku mianowano Kubusia Ambasadorem Przyjaźni przy ONZ. Warszawa potraktowała bohatera książki w sposób szczególny, nazywając jego imieniem jedną z ulic w centrum miasta. Płaskorzeźba przedstawiająca sławnego misia, prowadzącego za rękę Prosiaczka, zdobi jeden z domów przy tej ulicy.
KONKURS!!!
Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym zorganizowała, z okazji święta pluszaków. konkurs (link do regulaminu konkursu). Na zgłoszenia do konkursu wiedzy i prace plastyczne czekamy do czwartku 26.11.2020 r. Wyniki zostaną ogłoszone w piątek po teście wiedzy.
A tymczasem możesz pobrać karty pracy i poćwiczyć z pluszakami:
Karty pracy dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej
Karty pracy dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej
W tym roku Noc bibliotek będzie wyglądać nieco inaczej... Klasy: IIIa i IIIb będą miały możliwość obejrzenia filmu pt. " Operacja: Czł...