środa, 25 listopada 2020

Dzień Pluszowego Misia

Dziś na całym świecie obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Chyba każdy z nas miał kiedyś pluszową maskotkę, która była (lub jest) towarzyszem najważniejszych wydarzeń naszego dzieciństwa. 

"Kubuś Puchatek", Krzyś Milne i jego ojciec - pisarz

Czy wiecie, że pluszaki, a zwłaszcza najsłynniejszy, Kubuś Puchatek, mają swoją historię? Twórcą Kubusia Puchatka jest angielski pisarz Aleksander Alan Milne. Napisał on książkę dla swojego synka Krzysia, który urodził się w 1920 r. W sierpniu 1921 r. pani Daphne Milne, mama Krzysia,  podarowała swemu synowi na pierwsze urodziny pluszowego misia ze sklepu Harrodsa w Londynie. Od tego właśnie momentu swój początek bierze historia Kubusia Puchatka. Pan Milne nie od razu dostrzegł potencjał literacki, tkwiący w pluszowej zabawce, ale Krzyś natychmiast pokochał Misia. Przypatrując się zabawie swojego synka i jego fascynacji misiem, ojciec wpadł na pomysł napisania książki dla Krzysia - książki, która stała się szybko nieśmiertelnym klasykiem literatury dziecięcej. 14 października 1926 r. wydany został w Londynie "Kubuś Puchatek'' ("Winnie the Pooh"), a w roku 1928 "Chatka Puchatka''. Większość postaci występujących w "Kubusiu Puchatku'' miało swoje pierwowzory w maskotkach Krzysia. Kłapouchy był prezentem gwiazdkowym z 1921 r., Prosiaczek - podarunkiem od sąsiadki, Kangurzyca i Maleństwo pojawiły się w 1925 r., Tygrys jeszcze później. Krzyś nigdy nie miał Królika ani Sowy, ich postacie pochodzą od zwierząt zamieszkujących okolice farmy Cotchford, która należała do państwa Milne. 

 Skąd wzięło się imię pluszaka z książki?

Historia Misia o Małym Rozumku zaczyna się wcale nie w Londynie, jak można by sądzić po narodowości autora nieśmiertelnych książek, lecz w maleńkiej osadzie prowincji Ontario o nazwie White River. W 1914 roku, gdy Kanadyjczycy odpowiedzieli na apel brytyjskiej Macierzy i zaciągali się do wojska, by na bitewnych polach Europy uczestniczyć w I wojnie światowej, szlakiem kolei Canadian Pacific ruszyły pociągi z rekrutami. A że podróż koleją przez Kanadę jest przedsięwzięciem długotrwałym, pociągi przystawały, dając pasażerom chwile na rozprostowanie kości. Jeden z nich przystanął właśnie w White River. Wśród żołnierzy, którzy wyszli na peron, był porucznik Harry Colebourn, weterynarz brytyjskiego pochodzenia, mieszkający w Winnipeg. Na peronie porucznik Colebourn zobaczył odpoczywającego trapera, u którego stóp bawił się mały niedźwiadek - baribal, osierocony właśnie przez matkę. Porucznik kupił misia za 20 dolarów, dał mu imię swego rodzinnego miasta "Winnipeg" i zabrał z wojskiem jako maskotkę jednostki.



W październiku 1914 r. niedźwiadek popłynął do Anglii z Drugą Kanadyjską Brygadą Piechoty. Gdy brygada musiała opuścić Anglię, udając się do Francji, miś maskotka, nazywany już zdrobniale "Winnie", został w londyńskim ZOO i stał się wkrótce ulubieńcem dzieci, a wśród nich małego Krzysia Milne. Więc właściwie rodowód Kubusia - zwłaszcza jego imienia - wywodzi się z Kanady! Dorosły już Krzyś napisał książkę o sobie. Opowiada w niej między innymi, jak w czasie wojny walczył na froncie. W tej wojnie, po tej samej stronie, co Anglicy, walczyli żołnierze z innych krajów, także z Polski. Musieli się uczyć języka angielskiego, by móc się wzajemnie porozumiewać. I wiecie, czym posługiwano się podczas tej nauki? Tekstami z książeczek o Kubusiu Puchatku. Żartowano później, że w ten sposób Puchatek przyczynił się do zwycięstwa Anglii i sprzymierzonych z nią państw w II wojnie światowej.




 

Co się stało z prawdziwymi zabawkami Krzysia?

W dziale książek dla dzieci w nowojorskiej bibliotece publicznej, stoją na półkach zniszczone zabawki Krzysia, te same, które były natchnieniem i wzorem ilustratora książki, Ernesta Sheparda.

 

Kubuś Puchatek w kulturze

W 1997 roku mianowano Kubusia Ambasadorem Przyjaźni przy ONZ. Warszawa potraktowała bohatera książki w sposób szczególny, nazywając jego imieniem jedną z ulic w centrum miasta. Płaskorzeźba przedstawiająca sławnego misia, prowadzącego za rękę Prosiaczka, zdobi jeden z domów przy tej ulicy.


KONKURS!!!

Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym zorganizowała, z okazji święta pluszaków. konkurs (link do regulaminu konkursu). Na zgłoszenia do konkursu wiedzy i prace plastyczne czekamy do czwartku 26.11.2020 r. Wyniki zostaną ogłoszone w piątek po teście wiedzy. 

A tymczasem możesz pobrać karty pracy i poćwiczyć z pluszakami:

Karty pracy dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej

Karty pracy dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co sądzisz o tym wpisie?

NOC BIBLIOTEK W NASZEJ SZKOLE!

 W tym roku Noc bibliotek będzie wyglądać nieco inaczej... Klasy: IIIa i IIIb będą miały możliwość obejrzenia filmu pt. " Operacja: Czł...